Toužíte-li po čistokrevné kočce s určitými rysy, barvou nebo kresbou srsti, pak je kočka s průkazem původu (dále jen s PP) to, co hledáte. Většina zájemců o kotě si myslí, že s koťátkem s PP musí chodit na výstavy, případně plodit koťata, ale není to pravda. Pokud chcete ušlechtilou kočku, líbí se vám nějaké plemeno, neváhejte a pořiďte si takovou. Ne každé kotě s PP se hodí pro další chov, ale nic nebrání tomu, mít ho jako společníka na mazlení. Taková koťata obvykle nemají exteriérové předpoklady uspět v silné konkurenci na výstavách, jinak jsou zcela v pořádku.

Při rozhodování, zda si pořídit kotě s PP nebo bez, zvažte následující:

1. Než si pořídíte kotě s PP, staňte se poučeným zákazníkem, zjistěte si maximum informací o vytouženém plemeni, porozhlédněte se po chovatelských stanicích a informujte se o ceně kotěte, která se zpravidla odvíjí od úspěchů rodičů kotěte na mezinárodních a světových výstavách koček. Zjistěte, k jakým chorobám je plemeno náchylné. Zodpovědní chovatelé udělají testy, aby věděli, že prodávají zdravá zvířata. Před koupí byste si měli od chovatele vyžádat podrobný rodokmen. V dalším kroku navštivte chovatele a podívejte se, v jakých podmínkách u něj jeho zvířata žijí. Chovatel by měl koťata odčervit a nechat je naočkovat podle veterinárních předpisů.

2. Některá koťata bez PP jsou potomky koček s PP. Ten, kdo taková koťata prodává, nebývá členem žádné organizace, nemusí tak dodržovat chovatelský řád. Taková koťata často bývají nositeli vrozených zdravotních i exteriérových vad. Kočka rodí příliš často a koťata jsou slabší a v horší kondici.

3. Koťata nemohou být odebrána od matky dříve než vw 13 týdnech věku, kdy jsou již dostatečně socializována a nebudou trpět pocitem osamělosti.

4. Seriózní chovatel předává spolu s koťátkem kupní smlouvu, v níž jsou uvedeny důležité informace o koťátku, jeho disavadní péči a vyjednáte si s chovatelem další podmínky. Slouží jako oboustranná záruka. S neorganizovaným chovatelem a bez kupní smlouvy je obecně řešení případných mnohem složitější, ne-li nemožné.

5. Dobrého chovatele si můžete nechat doporučit v základních organizacích chovatelů, u veterináře, od známých, zapátrejte také na internetu, nastudujte si co nejvíce informací o chovu koček obecně a o specifických vlastnostech vybraného plemene. Kočka se při dobré péči dožije i 15 – 20 let.