Rozhodnete-li se pořídit si nového čtyřnohého člena vaší rodiny, kterým bude kotě, měli byste velmi dobře znát jeho původ.
Mnoho příbuzných, známých, kamarádů Vám bude radit co a jak, kdo právě nějaké kotě prodává či daruje, také uvidíte spoustu inzerátů, kde někdo prodává či daruje kotě do dobrých rukou.
Před pořízením kotěte byste si měli zodpovědět několik důležitých otázek:
Pořídíte si kočičku či kocourka?
Obě pohlaví jsou krásná a mazlivá, ale pokud se nechcete zabývat chovem určitého plemene, budete je muset nejspíše později nechat vykastrovat.
Budou mít volný výběh venku?
Kočičky nevyžadují tak velký revír jako kocouři.
Pořídíte si jedno kotě či dvě?
Bude to páreček, dvě kočičky nebo dva kocourkové? Dvě kočičky se v dospělosti hůře snášejí než dva kocourkové. U párečku záleží na jejich povaze. Při pořízení dvou koťat bývají dobré zkušenosti, jsou-li z jednoho vrhu.
Jak staré kotě si pořídíte?
Měli byste zvážit, zda budete mít dost energie na malé kotě, které bude neustále hledat a objevovat novinky ve svém teritoriu, nebo si pořídit starší kotě do jednoho roku, které má již divokou pubertu za sebou a nebo dospělého kočičího jedince.
Jaké by mělo být Vaše kotě?
Když už jste se rozhodli pořídit kotě, měli byste si ujasnit, jaké kotě chcete, zda má být krotké a něžné, aby se snášelo s vašimi dětmi a nebylo stresované ve vašem bytě hlukem. Kotě musí od počátku vyrůstat v láskyplném prostředí a všichni členové vaší rodiny se ke kotěti musí chovat správně, aby se naučilo důvěřovat lidem. V období učení musí kotě mít co nejlepší zkušenosti i s malými dětmi, pokud s nimi bude žít v jedné domácnosti.
Kde bude Vaše kotě bydlet?
Před tím, než si kotě budete vybírat, musíte vědět, zda si pořídíte kotě, které nikdy nebylo venku a tak bude i později v klidu žít v uzavřeném bytě. Kotě, které odmalička žilo s volným přístupem ven, si těžko zvyká na život jen v bytě. Pro chov v bytech jsou vhodné kočky vyšlechtěných ras.
Čistokrevné kotě ušlechtilé rasy?
Když si budete chtít pořídit kotě ušlechtilé rasy, musíte počítat s tím, že vás to něco bude stát. Chovatel za čistokrevné kotě může požadovat desítky tisíc korun. U koťat čistokrevných plemen dopředu víte, jak budou vypadat a jak se budou chovat. Z takovýchto koťat si můžete vybrat to, které se k vám bude co nejvíce hodit.
Kotě z útulku?
Jestliže se rozhodnete pro kotě z útulku, musíte počítat s tím, že získat si důvěru těchto koťat trvá déle a málokdy z nich vyrostou bezproblémové kočky, i když se to občas stává.
Než si kotě pořídíte?
Jestli se chcete stěhovat či přestavovat byt, odložte pořízení kotěte na později. Zjistěte si, zda někdo z vaší rodiny není alergický na kočičí chlupy. Zajistěte si někoho, kdo vám kotě a později kočku v případě vaší dlouhodobé nepřítomnosti ohlídá. Nakonec počítejte s tím, že péče o kotě Vám zatíží roční rozpočet od 7 000,- Kč výše.
Původ a výchova kotěte?
Velmi důležitý je původ kotěte. Mělo by být od kočky, která sama pochází z rodiny, kde byla zvyklá na lidi, děti apod. Koťata od polodivoké kočky bývají od narození nedůvěřivá k lidem a k jejich chovu je nutná veliká trpělivost a velké zkušenosti. Nejlepší je vybrat si kotě na místě, kde žilo od narození s matkou a sourozenci a přivézt ho rovnou domů. Není dobré si pořizovat kotě v obchodech, na výstavách koček, protože nevíte, jak bylo o kotě postaráno. Koťata z útulků a spolků pro ochranu zvířat mohou být dobře vychovaná a zdravá, ale záleží na tom, s jakou péčí se o kotě ošetřovatel staral.
Výběr kotěte
Výběr kotěte je těžký, budete si muset vybrat z několika koťat to správné pro vás. Volbu raději nechte na samotném kotěti, začne-li některé z nich za vámi chodit nebo u vás vrnět, tak je to pravé.
Čistokrevné kotě si vybírejte u seriózního chovatele. Kontakt na chovatele můžete získat na výstavě koček, v některém osvědčeném spolku chovatelů, v časopisech o kočkách nebo na internetu. Dobrého chovatele poznáte tak, že je registrovaný v uznávaném chovatelském klubu, v kupní smlouvě se zaváže ke zpětnému odběru, v případě, že se nebudete o kočku moct starat, bude po Vás chtít po určité době návštěvu zvěrolékaře, kotě vám předá po odstavení od matky, s kotětem vám dá do začátku balíček s krmením a stelivem, na které je zvířátko zvyklé. Kotě od chovatele a z útulku bude před předáním prohlédnuté zvěrolékařem.
Kotě, které se narodilo volně žijící kočce, může mít blechy a jiné parazity a nemoci a infekce. V každém případě s kotětem co nejdříve navštivte zvěrolékaře, aby je pořádně prohlédl a vyšetřil.
Příchod kotěte do nového domova
Po příjezdu mu ukažte všechny prostory bytu, ve kterých bude nově bydlet, pak mu dovolte samostatný průzkum. Je samozřejmostí zkontrolovat všechna místa, aby se kotěti nic nestalo. Dejte mu misku s jídlem a pitím. Nenuťte kotě do jídla ani zkoumání, záleží jen na něm, kdy se do toho pustí. Nezapomeňte kotěti ukázat, kde má svou toaletu. Hned první noc se musíte rozhodnout, zda bude kotě s vámi v posteli či ne. Jestli mu to povolíte, večer a v noci nechávejte raději nohy přikryté, aby si z nich neudělalo svojí kořist.
Od prvního dne na kotě přívětivě mluvte, nechte ho, aby si vás očichalo a bralo si od vás jídlo, kterými ho budete krmit. Kotě ve vás potřebuje získat důvěryhodného přítele. Kotě od prvních dnů začne prozkoumávat své nové obydlí a po několika týdnech bude chtít rozšířit svůj rajón působnosti a zkoumat další prostory.
V případě, že ho chcete nechat chodit ven, tak mu to dovolte až po měsíci či dvou, aby co nejlépe znalo svůj domov. Na první samostatné vycházky ho ven pouštějte před krmením, když bude mít hlad, rychle najde cestu ke své misce s jídlem.
Zabezpečte vyklápěcí okna, balkon, ukliďte špičaté věci, chemikálie, jedovaté rostliny apod. Hned od prvního dne dávejte pozor, aby vám kotě nelezlo na vařič, kamna nebo sporák. Když nechcete, aby kotě lezlo na záclony a závěsy, sundejte je, zavažte nebo přehoďte přes záclonovou tyč.
Počítejte s tím, že Vám bude kotě běhat při vaření po kuchyňském pultu a tak dávejte velký pozor na některé potraviny, které jsou pro kočky nebezpečné, jako je např. avokádo, bramborová nať a klíčky, česnek, syrové fazole, hrozinky, hroznové víno, cibule, čokoláda.
Jestliže máte doma již nějaké zvíře, na seznámení je připravte. Seznámení dvou koťat by neměl být problém, zvlášť když obě před setkáním otřete svým nevypraným oblečením, např. tričkem. Setkání s dospělou kočkou je obdobné, ale na kočku musíte mluvit. Kotě se psem je potřeba nejdříve držet odděleně, aby si pes na kotě zvykl a přijal ho do své smečky. S jinými malými zvířaty jako jsou křečci, morčata, krysy apod. ho nenechávejte společně, protože jsou pro kočky přirozenou kořistí a tak je lepší je chovat v oddělených místnostech.